המידע שחובה לדעת לפני תהליך תרומת ביצית

המידע שחובה לדעת לפני תהליך תרומת ביצית

להרות וללדת ילד באמצעות תרומת ביצית היא הדרך היחידה עבור נשים החוות קשיים להרות בגיל מתקדם, אלו שעברו טיפולי פוריות ללא הצלחה, כאשר כמות ואיכות הביציות ירודה מכדי לנסות ולהשיג הריון

מאת: ד"ר אורית מלכא פאר ושי קסלר

בדרך זו של תרומת ביצית יכולות להרות גם נשים עם מחלות גנטיות, נשים שעברו כריתה של השחלות, נשים שעברו טיפולים כגון כימותרפיה או הקרנות אשר גורמות לפגיעה בייצור הביציות.  

במדינת ישראל קיים קושי בהיענות של נשים לתרום ביציות עבור נשים אחרות הזקוקות לכך. ההמתנה הארוכה והמחסור בתורמות ביצית מביא נשים רבות לפנות לחברות העוסקות בתחום תרומת ביצית. תחום תרומת הביצית מחו"ל מגלגל סכומי כסף גדולים אשר מפרנסים לא מעט מתווכים שזיהו את הרצון העז של נשים וזוגות להפוך להורים. רוב המתווכים למיניהם בחרו לבצע תהליכי תרומת ביצית ללא כל פיקוח של משרד הבריאות הישראלי ושל  משרד הבריאות במדינה בה הם פועלים. ההחלטה על הבחירה בתהליך של תרומת ביצית מלווה בחששות כבדים וברגשות מעורבים  ולכן מומלץ לבדוק בידי מי אתם מפקידים את גורלכם בתהליך כה רגיש של הבאת חיים חדשים לעולם.

10 עצות זהב חשובות אשר חייבים לדעת  בתהליך תרומת הביצית

 1. אישור משרד הבריאות הישראלי – משרד הבריאות הישראלי מנפיק אישור להבאת עוברים לארץ רק לקליניקות אשר עברו את אישורו ונתונות בפיקוח מתמיד. רישיון של קליניקה לפעול באותה מדינה בה היא נמצאת לא מהווה רישיון של משרד הבריאות והוא אינו מפקח על הפעילות הנעשית בה לטובת מטופלות ישראליות.
 2. קבלת עוברים מחו"ל – סוכנות ו/או חברה אשר משרד הבריאות הישראלי לא אישר את הקליניקה איתה הם עובדים בחו"ל לא תוכל לקבל היתר להכנסתם של עוברים לבתי חולים בישראל. כאשר רופא ינסה לשכנע את המטופלת לטוס לחו"ל לצורך השתלות עוברים (החזרות) חשוב לדעת שהטיפול יתבצע  ע"י צוות זר, ללא פיקוח ישראלי ובמידה ותידרש החזרה נוספת זה יחייב נסיעה נוספת לחו"ל.
 3. גיוס תורמות – רצוי שתהליך גיוס התורמות ובדיקתן יבוצע ע"י אנשי מקצוע ישראליים או בהנחייתם בהתאם להנחיות רפואיות שניתנו ע"י צוות ישראלי מקצועי (רופאים, פסיכולוגים ועוד).
 4. נגיף קורונה  (COVID-19) – כל עוד מגפת הקורונה לא נבלמה בעולם, חשוב מאד לוודא כי תורמות הביצית עברו בדיקת קורונה טרם הטיפול ההורמונלי ושאיבת הביציות.
 5. ביטוח – חובה שיהיה לחברה הישראלית ביטוח אשר מכסה את כל התהליך בחו"ל ובארץ מתחילתו ועד סופו.
 6. שינוע זרע/עוברים – שימו לב  שהחברה אינה משנעת זרע או עוברים באמצעות חברות שילוח. שינוע זרע לחו"ל ושינוע עוברים  לארץ חייב להתבצע באמצעות ציוד מקצועי תקין וע"י אדם מוסמך מטעם החברה אשר עבר הדרכה מקצועית מקיפה ובתיאום עם משרד הבריאות והמכס בחו"ל ובארץ.
 7. רפואה ישראלית – רצוי מאד שאישור כשירותה הרפואית של התורמת והכנתה לשאיבת הביציות יעשה על ידי רופאים ישראלים. כמו כן יש חשיבות רבה שתהליך הפשרת הזרע והפריית  ביציות התורמת, יבוצע ע"י אמבריולוג ישראלי או בהנחיה ובפיקוח צמוד שלו "בזמן אמת".
 8. התחייבות לעוברים – חשוב לוודא כי החברה ו/או הסוכנות  מתחייבת לכמות ולאיכות עוברים ולא למספר ביציות. כמו כן מומלץ לבדוק טרם קבלת ההחלטה את התוכניות המוצעות בחברות  השונות – כמות ואיכות  העוברים אשר מקבלים תמורת התשלום.
 9. טיפול השלמה – חובה לשים לב בהסכם לסעיף מדיניות ההשלמה. חשוב שטיפול ההשלמה יהיה הוגן במקרה שעוברים לא שרדו הפשרה או התפתחו עוברים באיכות ירודה מהמצופה. כמו כן יש לבדוק היטב מה מגיע לכם במקרה מצער של הפסקת הריון באמצע מסיבה רפואית.
  (נהוג לתמוך במטופלים ולתת להם עוברים נוספים).
 10. תשלומים למרות שקופות החולים מכסות חלק מן העלויות באמצעות הביטוחים המשלימים, עדיין תהליך תרומת ביצית הוא לא זול. לכן מומלץ לבחור בחברה אשר באה לקראת המטופלים ומאפשרת תשלומים באמצעות כרטיס אשראי. כמו כן ישנן חברות אשר מציעות הלוואות ללא ריבית.
המידע שחובה לדעת לפני תהליך תרומת ביצית
המידע שחובה לדעת לפני תהליך תרומת ביצית

השאר תגובה