תרומת ביצית כל מה שחשוב לדעת בדרך להקמת משפחה

תרומת ביצית מהווה אמנם אלטרנטיבה יעילה עבור נשים שרוצות להביא ילדים לעולם ולא יכולות לעשות זאת באמצעות הביציות שלהן, אך מדובר בהליך סבוך הדורש מחקר מקיף טרם קבלת ההחלטה. חושבת על תרומת ביצית? זה מה שכדאי לברר לפני שמתחילים בתהליך

מאת: שי קסלר

תרומת ביצית היא הליך רפואי שנועד כדי לספק לנשים שאינן יכולות להיכנס להריון באמצעות הביציות שלהן את האפשרות להקים משפחה. הביצית הנתרמת מופרית עם זרע בן הזוג ואז מוחדרת לרחם האישה מקבלת התרומה באמצעות הפריה חוץ גופית.

בכל שנה אלפי נשים ישראליות הנזקקות לתרומת ביצית בכדי להרות, נתקלות בקושי ניכר. היענות נמוכה של נשים ישראליות לתרום ביצית עבור אחרות מחד,  והיעדר פתרון אפקטיבי מצד מערכת הבריאות מאידך, מעמיד רבות בפני אתגר משמעותי ומרחיק מהן את המטרה – להביא ילדים לעולם.

תרומת ביציות מחו”ל: פתרון אטרקטיבי, אך לא בכל מצב  
תרומת ביציות מחו”ל הפכה בשנים האחרונות לתעשייה משגשגת אשר מגלגלת סכומי כסף גדולים ומפרנסת לא מעט מתווכים שמזהים את רצונם העז של זוגות להפוך להורים.

למרות שמדובר בפתרון יעיל, פעמים רבות תרומת הביצית מחו”ל אינה נמצאת בפיקוח של משרד הבריאות, מתבצעת על ידי צוותים זרים ואינה כוללת בדיקה מקיפה של התורמות לפני ביצוע התרומה. לכן, טרם קבלת ההחלטה המורכבת  מומלץ לבדוק לעומק את הגורם המלווה בתהליך הרגיש של הבאת חיים חדשים לעולם.

מה חשוב לבדוק לפני שמבצעים תרומת ביציות מחו”ל?
ההחלטה בנוגע לתרומת ביצית היא לא רק מורכבת מבחינה נפשית, אלא מצריכה עבודת מחקר משמעותית כדי לוודא שהפעולה תתבצע בצורה יסודית, מפוקחת ומבוקרת. הנה כמה פרמטרים שכדאי לבחון כדי לקבל החלטה מושכלת.

הליך גיוס התרומות והפשרת הזרע
רצוי שהליך גיוס התורמות הכולל את בחינת הכשירות הרפואית של התורמת ומידת התאמתה לתהליך, יבוצע על-ידי אנשי מקצוע ישראליים או בפיקוחם. בנוסף, מומלץ שגם הליך הפשרת הזרע והפרייתו עם ביציות התורמת יבוצע על ידי אמבריולוג ישראלי, או לחלופין בהנחיה ובפיקוח צמוד שלו בזמן אמת. בזמנים אלה שבהם מגפת הקורונה ממשיכה להתפשט ברחבי העולם, יש לוודא כי התורמות עברו בדיקת קורונה טרם תחילת הטיפול ההורמונלי ושאיבת הביציות.

שינוע העוברים והעברתם לישראל
אישור משרד הבריאות להבאת עוברים לישראל ניתן רק למרפאות שאושרו על ידי המשרד ונתונות בפיקוח מתמיד. חשוב לציין כי גם אם לקליניקה יש רישיון לפעול במדינה בה היא ממוקמת אין זה אומר שמשרד הבריאות הישראלי אישר אותה ובפרט לא ניתן להסיק מכך שהוא מפקח על פעולתה לטובת המטופלות הישראליות. אם המרפאה אינה מאושרת על ידי המשרד יהיה צורך בנסיעה נוספת לחו”ל לצורך ביצוע החזרת העוברים על ידי צוות רפואי זר.

גם אם הקליניקה מאושרת על ידי משרד הבריאות, חשוב לבחון כיצד משונע הזרע לחו”ל ובאיזה אופן העוברים משונעים לארץ. פעולות אלה צריכות להתבצע באמצעות ציוד מקצועי תקין, על ידי אדם מוסמך שעבר הדרכה מקצועית מקיפה וכמובן שתוך תיאום עם משרד הבריאות והמכס בחו”ל ובארץ.

התחייבויות וביטוח
בדומה לכל פרוצדורה רפואית, גם הליך הפריית הביציות אינו מאופיין בהצלחה מוחלטת. לכן, חשוב לוודא כי החברה או הסוכנות שדרכה מבצעים את תרומת הביצית מתחייבת לכמות עוברים ולא למספר ביציות. מומלץ לבצע חקר שוק לפני קבלת ההחלטה ולבחון גם תוכניות המוצעות על ידי חברות אחרות (כמות ואיכות העוברים אשר מקבלים תמורת התשלום).

לצד זאת, חשוב שלחברה הישראלית יהיה ביטוח אשר מכסה את כל התהליך, בחו”ל ובארץ, מתחילתו ועד סופו. יש לבחון גם אם סעיף מדיניות ההשלמה בהסכם הוגן למצבים שבהם העוברים לא שרדו את ההפשרה או שהתפתחו באיכות ירודה מהמצופה. כמו כן יש לבדוק היטב מה מגיע לכם במקרה מצער של הפסקת הריון באמצע מסיבה רפואית (נהוג לתמוך במטופלים ולתת להם עוברים נוספים).

האם תרומת ביצית מסובסדת על ידי קופות החולים?
למרות שקופות החולים מכסות חלק מן העלויות באמצעות הביטוחים המשלימים, מדובר בהליך שגורר עלויות גבוהות מצד בני הזוג.
לכן מומלץ לבחור בחברה אשר באה לקראת המטופלים ומאפשרת תשלומים באמצעות כרטיס אשראי. כמו כן ישנן חברות אשר מציעות הלוואות ללא ריבית.
מבחינת אחריות רפואית, מומלץ להימנע מטיפול על-ידי מתווכים ולהעביר את התשלום ישירות לחברה או לסוכנות הישראלית ולא לחשבון של הקליניקה הזרה בחו”ל.

הכתבה המקורית מאינפומד-אתר הרפואה של ישראל

www.infomed.co.il

 

 

תרומת ביצית כל מה שחשוב לדעת בדרך להקמת משפחה

أترك تعليق